Ross RTMTA200-RO Full Motion Triple Arm TV Wall Mount - Max VESA 200 x 200mm
Product code: 300260
Excluding delivery
Currently in Stock
Delivery Next day available
Product added for Click & Collect
Product has not been added for Click & Collect
FREE Click & Collect in as little as 15 minutes from over 230 stores
Nearest Store
More Stores
Check that you entered a valid postcode or place name.
Please enter a valid postcode
We deliver Monday - Saturday, between 7am and 7pm.
Delivery exclusions apply.
Click & Collect from store in as little as 15 minutes - FREE
FREE
Simply place your order online and collect from your preferred store in as little as 15 minutes.
Delivery exclusions apply.
The Ross RTMTA200-RO Full Motion Triple Arm TV Wall Mount creates a modern and minimalist look with this Full Motion TV Mount from Ross. Suitable for 23-50” screens (58-127cm), up to 30kg with a VESA pattern from 100mm x 100mm up to 200mm x 200mm. An ideal option for someone looking to mount a TV on a media wall or in the corner of a room. Enhanced levels of functionality including the ability to extend your TV from the wall between 5.6cm to 37.8cm, tilt between +10° and -3° and turn +/- 90° to optimise your viewing experience. Includes fixtures and fittings required for installation and a 5 year warranty for peace of mind.
Read more
Read less
FREE
Product details
  • Depth: 378 mm
  • Height: 230 mm
  • Width: 230 mm
  • Weight: 1.65 kg
  • Material: Steel
  • Colour: Black
  • Finish: Matt
  • Type: TV brackets
  • Pack Quantity: 1
  • Manufacturer Model No: RTMTA200
  • Country Origin: China
  • Brand Name: Ross
Features & benefits
  • Three arms for smooth and stable movement
  • Ideal for a media wall, or place the screen in a corner to make the most of your space
  • Adjustment in all directions, so you can get the perfect screen position
  • Shaped metal plate for extra strength to reliably support your screen
  • Save space in your room and keep the TV away from children and pets
  • Confidently mount your screen with a high 30kg maximum weight limit
  • Suits 23" - 50" TVs, compatible with common VESA sizes from 100 x 100mm - 200 x 200mm