Ross RTMSA200-RO Single Arm TV Wall Mount - Max VESA 200 x 200mm
Product code: 300263
Currently in Stock
Delivery Next day available
Product added for Click & Collect
Product has not been added for Click & Collect
FREE Click & Collect in as little as 15 minutes from over 230 stores
Nearest Store
More Stores
Check that you entered a valid postcode or place name.
Please enter a valid postcode
We deliver Monday - Saturday, between 7am and 7pm.
Delivery exclusions apply.
Click & Collect from store in as little as 15 minutes - FREE
FREE
Simply place your order online and collect from your preferred store in as little as 15 minutes.
Delivery exclusions apply.
The Ross RTMSA200-RO Single Arm TV Wall Mount creates a modern and minimalist look with this Tilt & Turn TV Mount from Ross. Suitable for 23-50” screens (58-127cm), up to 30kg with a VESA pattern from 100mm x 100mm up to 200mm x 200mm. An ideal option for someone looking to mount a TV in the corner of a room. Extend your TV between 5.6cm and 20.4cm from the wall, tilt your TV +8°/-5° and turn +/- 90° to avoid screen glare and find your optimum viewing angle. Includes fixtures and fittings required for installation and a 5 year warranty for peace of mind.
Read more
Read less
FREE
Product details
  • Depth: 204 mm
  • Height: 230 mm
  • Width: 230 mm
  • Weight: 1.04 kg
  • Material: Steel
  • Colour: Black
  • Finish: Matt
  • Type: TV brackets
  • Pack Quantity: 1
  • Manufacturer Model No: RTMSA200
  • Country Origin: China
  • Brand Name: Ross
Features & benefits
  • Single arm gives more viewing angles, so the TV can turn to face the viewer
  • Tilt adjustment reduces glare and allows you to get the perfect view
  • Shaped metal plate for extra strength to reliably support your screen
  • Includes a cable management clip to help keep cables tidy
  • Save space in your room and keep the TV away from children and pets
  • Confidently mount your screen with a high 30kg maximum weight limit
  • Suits 23" - 50" TVs, compatible with common VESA sizes from 100 x 100 - 200 x 200mm