Ross RTMRTA400-RO Full Motion Triple Arm TV Wall Mount - Max VESA 400 x 400mm
Product code: 300264
Excluding delivery
Currently in Stock
Delivery Next day available
Product added for Click & Collect
Product has not been added for Click & Collect
FREE Click & Collect in as little as 15 minutes from over 230 stores
Nearest Store
More Stores
Check that you entered a valid postcode or place name.
Please enter a valid postcode
We deliver Monday - Saturday, between 7am and 7pm.
Delivery exclusions apply.
Click & Collect from store in as little as 15 minutes - FREE
FREE
Simply place your order online and collect from your preferred store in as little as 15 minutes.
Delivery exclusions apply.
The Ross RTMRTA400-RO Full Motion Triple Arm TV Wall Mount creates a modern and minimalist look with this Full Motion TV Mount from Ross. Suitable for 32-70” screens (81-178cm), up to 50kg with a VESA pattern from 200mm x 200mm up to 400mm x 400mm. An ideal option for someone looking to mount a TV on a media wall or in the corner of a room. Enhanced levels of functionality including the ability to extend your TV from the wall between 6cm to 47.3cm, tilt +20°/-10° and turn +/- 90° to optimise your viewing experience. +/-3° of level adjustment after installation, for a perfectly level finish. Includes fixtures and fittings required for installation and a 5 year warranty for peace of mind.
Read more
Read less
FREE
Product details
  • Depth: 473 mm
  • Height: 430 mm
  • Width: 480 mm
  • Weight: 3.52 kg
  • Material: Steel
  • Colour: Black
  • Finish: Matt
  • Type: TV brackets
  • Pack Quantity: 1
  • Manufacturer Model No: RTMRTA400
  • Country Origin: China
  • Brand Name: Ross
Features & benefits
  • Three arms for smooth and stable movement
  • Adjustment in all directions, for the most comfortable screen position
  • Ideal for a media wall, or place the screen in a corner to make the most of your space
  • Easy hook-on installation is simple to follow and includes cable management channel
  • +/-3° of level adjustment after installation, for a perfectly level finish
  • Suits 32" - 70" TVs, compatible with common VESA sizes from 200 x 200 - 400 x 400mm