Hep2O HD4A/15WS 90° Single Socket Spigot - 10 x 15mm
Product code: 149170
Currently in Stock
Delivery Next day available
Product added for Click & Collect
Product has not been added for Click & Collect
FREE Click & Collect in as little as 15 minutes from over 230 stores
Nearest Store
More Stores
Check that you entered a valid postcode or place name.
Please enter a valid postcode
We deliver Monday - Saturday, between 7am and 7pm.
Delivery exclusions apply.
Click & Collect from store in as little as 15 minutes - FREE
FREE
Simply place your order online and collect from your preferred store in as little as 15 minutes.
Delivery exclusions apply.
Read more
Read less
FREE
Product details
  • Diameter: 15 mm
  • Length: 54 mm
  • Connection Type: Pushfit
  • Material: Polybutylene
  • Maximum Pressure: 12 bar
  • Colour: White
  • Years Guaranteed: 50
  • Type: Elbows
  • Pack Quantity: 1
  • Brand Name: Hep2O
Features & benefits
  • Hot and cold flexible push-fit plumbing system
  • In4Sure joint recognition for a secure joint every time
  • Efficient reduction in pipe size
  • Secure demounting with HepKey system
  • Leak free connection
  • Colour-coded packaging for easy identification - green 10mm, blue 15mm, purple 22mm and orange 28mm